Tanácsadói Válaszok 2018. – Szőllősi Tibor válaszol
Összesített kérdések-válaszok a pszichológia területén, 2018. július 10., kedd
A kérdéseiteket itt tehetitek fel: Szőllősi Tibor pszichológushoz intézett kérdések gyűjtőhelye
2018. július 10., kedd
Kleó kérdése:
Kedves Tibor!
Szeretném megkérdezni, hogy mit akar kifejezni az „egyéb” szó a diagnózisokban. Olvastam már „kevert és egyéb személyiségzavar”-t, „egyéb skizofréniá”-t, „egyéb meghatározott szorongás”-t. Mihez képest egyéb?
Előre is köszönöm.
Szőllősi Tibor válasza Kleó kérdésére:
Egyéb skizofrénia DSM V:
Az egyéb meghatározott skizofrénia spektrum és más pszichotikus zavar kategóriát olyan helyzetekben alkalmazzuk, amikor a klinikus úgy dönt, hogy megadja a konkrét okot amely miatt a klinikai kép esetén nem teljesülnek egyetlen skizofrénia spektrum és más pszichotikus zavar kritériumai sem. Ez esetben „egyéb meghatározott szkizofrénia spektrum és más pszichotikus zavar” kerül rögzítésre, amit a konkrét ok követ
Olyan klinikai kép esetén alkalmazható, mely során a skizofrénia spektrumra és egyéb pszichotikus zavarra jellemző,
- klinikailag jelentős szenvedést
- vagy a társas, munkahelyi és más fontos területek tevékenységének zavarát okozó tünetek vannak túlnyomó többségében, azonban nem teljesülnek a skizofrénia spektrum és más pszichotikus zavarok csoportba tartozó egyetlen zavar kritériumai sem.
Egyéb személyiségzavar DSM V:
Megadja a klinikus a konkrét okot, amiért egy klinikai megnyilvánulás esetében nem teljesülnek egy konkrét személyiségzavar kritériumai. Olyan klinikai megnyilvánulásokra vonatkozik, amelyben valamely személyiségzavarra jellemző és (ezzel együtt)
- klinikailag jelentős szenvedést
- vagy a társas-szociális
- vagy más fontos területek működésének károsodását okozó tünetek dominálnak, azonban melyek esetében nem teljesülnek egyetlen zavar kritériumai sem a személyiségzavarok diagnosztikus csoportban.
Egyéb – más ok, konkrétan megnevezhető ok az, ami az adott „viselkedést” van. De a „viselkedés” egy konkrét személyiségzavar, skizofrénia spektrum, más pszichotikus zavar meglétére jellemző.
Pl.: Úgy viselkedik, mint ha személyiségzavaros lenne – ezt látják mások, de alaposan megvizsgálva, a viselkedés mögött konkrét ok áll a háttérben. Ennek az oknak a megszűnésével, a klinikai kép nem teljesül önmagában. Nem lenne megadható önmagában.
Itt visszakérdeznék: Mihez képest szorong? Mitől szorong? Mi az oka annak, hogy szorong?
A kevert, teljesen mást jelent.
Nagy Hajnalka kérdése:
Üdvözlöm!Azt szeretném megkérdezni Öntől,hogy mi váltja ki a pánikrohamaimat?Mert sajnos még alvás közben is elkap,és az valami borzasztó.Nem tart sokáig ,de nagyon kellemetlen.Napközben ha elkap,nem tudok hirtelen beszélni,nagyon rossz lesz a közérzetem,rögtön el lell menni wc-re, mert hasmenésem lesz.nem tudok rájönni a kiváltó okra,mert mindig más élethelyzetben jön elő.Van erre valami gyógyszer is esetleg?
Köszönöm előre is.Üdv:Hajni.
Szőllősi Tibor válasza Nagy Hajnalka kérdésére:
Amennyiben Ön diagnosztizált pánik beteg, kérem, vegye fel a kapcsolatot a kezelő orvosával! Amennyiben nem, mindenképpen kérjen kivizsgálást, keressen fel szakembert! A tünetek sok területet befolyásolnak már – társas-szociális kapcsolatok, munkahely.
Oka több minden lehet pl.: szervi probléma – belső testi ok, lelki élet változása – belső pszichés ok, stressz – külső esemény stb.
Amennyiben, úgy értelmezzük, hogy a tünetek fokozódása mit jelent. Érdemes figyelembe venni azt, hogy mindez miről akar tájékoztatni.
Fera kérdése:
Kedves Tibor!
40 éves voltam, amikor a borderline személyiségzavart diagnosztizálta nálam egy pszichiáter szakorvos. (együtt éltünk majdnem 5 évig) Jelenleg 44 éves vagyok.
Vissza gondolva eddigi életemre, illik rám az összes bordi tünet, amely a szakirodalmakban megfogalmazódott.
Esetenként szedtem benzodiazepin tartalmú szorongás csökkntőket, amelyeket egykori háziorvosom írt fel. Voltak olyan időszakok az életemben, amikor szinte könyörögtem az orvosnak, hogy utaljon be a pszichiátriára, de a doki elintézte annyival, hogy hisztis vagyok.
Családom is nehezen tolerálta a kitöréseimet, viszont senki nem próbált meg segíteni.
Napjainkban elég nehéz élethelyzetben vagyok és ismét jönnek a tünetek…
Hogy lehet az, hogy 44 évesen még nem gyógyultam meg, amikor több évig tudtam leplezni a betegségemet?
Üdvözlettel: Fera
Szőllősi Tibor válasza Fera kérdésére:
Itt egy nem egészen jól kezelt, vagy nem kezelt, személyiségzavarról lehet szó. De! Biztos, hogy személyiségzavar?
Amit gyakran elfelejtenek, külső változásra, akár pozitív, akár negatív – stressz, valahogyan reagál (válaszol) a lélek. Többnyire tünetek fokozódásával.
Szakembert érdemes lenne megkeresnie: pszichiátert – a tünetek fokozódása miatt, pszichológust – a személyiségzavar tisztázása miatt.
Jelenleg, a hogyan tovább tisztázása, és a stabil egyensúlyi állapot visszaállítása a cél. A gyógyszeres kezelést, terápiát csak ezek után állítanám be. Mi a háttere jelenlegi problémának – erre keresném meg a választ elsősorban.
Anonymous kérdése:
Miért változtat egy ember nevet, akár napokon belül is?
Szőllősi Tibor válasza Anonymous kérdésére:
Miért tette meg ezt? Mi volt az egyéni története? Milyen ok áll a háttérben? Mi késztette erre a hirtelen cselekedetre? Ezeket a kérdéseket tisztáznám elsőnek.
Egy másik válasz, mert megteheti.