Altató hatású gyógyszer, mely átmeneti alvászavar és az álmatlanság rövid távú kezelésére használható.
Ne szedje a Stilnox filmtablettát
– ha allergiás (túlérzékeny) a zolpidemre vagy a Stilnox egyéb összetevõjére.
– ha súlyos májelégtelenségben szenved.
– heveny vagy idült légzési elégtelenség esetén
– alvás közben fellépõ légzéskimaradás esetén.
– bizonyos izomgyengeség (myasthenia gravis) esetén.
– 18 évnél fiatalabb gyermeknek és serdülõknek nem adható
A Stilnox fokozott elõvigyázatossággal alkalmazható
– enyhe-közepes mértékû légzési elégtelenség esetén.
– májkárosodás esetén
– idõs betegeknél
– pszichotikus betegségekben és depressziós betegeknél
Mire kell figyelni az alkalmazás során?
A gyógyszer szedése elõtt a kezelõorvost tájékoztatni kell máj-, vagy tüdõbetegségrõl, jelenlegi vagy múltbeli gyógyszer-, illetve alkoholfüggõségrõl, depresszióról.
Ha az alvászavar tünetei 7-14 nap alatt nem javulnak, keresse fel kezelõorvosát.
A gyógyszerszedéséhez hozzászokás alakulhat ki, ha az adag vagy a kezelés idõtartama nem megfelelõ, ezért mindig pontosan tartsa be a kezelõorvos utasításait.
Nyugtató- és altatószerek, mint a zolpidem használata fizikai vagy pszichológiai függõséghez vezethet. A függõség veszélye az adag nagyságával, vagy a kezelés idõtartamával arányosan nõ. A függõség kialakulásának veszélye nagyobb azon betegek esetében, akiknél korábban alkohol- vagy gyógyszerfüggõség, illetve pszichiátriai rendellenesség fordult elõ.
Ha a fizikai függõség már kialakult, a kezelés hirtelen megszakítása megvonási tünetek jelentkezésével jár együtt. Ezek lehetnek: fejfájás, izomfájdalom, extrém szorongás és feszültség, nyugtalanság, zavartság ingerlékenység. Súlyos esetben a következõ tünetek jelentkezhetnek: megítélési és személyiségi zavarok, hallási túlérzékenység, a végtagok zsibbadása és érzészavara, fényre, zajra és érintésre való túlérzékenység, hallucinációk vagy epilepsziás rohamok.
Mindazonáltal a Stilnox esetében a gyógyszerfüggõség kialakulásának valószínûségét illetõen nem találtak különbséget a placebóhoz viszonyítva.
A Stilnox tabletta memóriazavarokat okozhat. Ez a hatás rendszerint a gyógyszer bevétele után néhány órával jelentkezik, ezért a tablettát közvetlenül elalvás elõtt kell bevenni, és biztosítani kell legalább 7-8 órányi alvásidõt.
Alvajárást és az azzal összefüggõ egyéb viselkedésformákat, mint az „alvás közbeni vezetés”, ételkészítésre és elfogyasztására, vagy telefonálásra vonatkozó emlékezetzavart jelentettek azoknál a betegeknél, akik zolpidemet szedtek és nem voltak teljesen éber állapotban. Az alkohol és más központi idegrendszeri depresszánsok együttes alkalmazása zolpidemmel, és a javasolt maximális adagnál nagyobb adagban alkalmazott zolpidem fokozza ezen viselkedésformák elõfordulásának valószínûségét. Feltétlenül tájékoztassa kezelõorvosát, amennyiben ilyen viselkedésformák jelentkeznek Önnél.
Altatószerrel való kezelés hirtelen abbahagyásakor átmenetileg a kezdeti alvászavar visszatérhet, sõt súlyosabb formában is jelentkezhet, mint a kezelés elõtt.
A zolpidem kezelés alatt megjelenhetnek nem szokványos un. paradox reakciók, mint például izgatottság, ingerlékenység, az álmatlanság súlyosbodása, agresszivitás, érzékcsalódások, dührohamok, rémálmok, hallucinációk, természetellenes viselkedés és más nemkívánatos magatartás formák. Ezeknek a reakcióknak a kialakulásakor keresse fel kezelõorvosát.
Alvászavaraim kezelésére kaptam. Szerencsére ma már csak ritkán van rá szükség, mivel szedem a Mirtazapint, ami jót tesz az alvókámnak. De mivel több műszakban járok dolgozni, sokat segít hogy ki tudjam pihenni magam.
Hosszú távon szintén nem javasolt, mivel a függőség itt is kialakulhat.