(A következő ötletek a Hamilton megyei AMI Washington állambeli AMI-ből valóak. Javaslatokat ad, hogy hogyan kezeljük az éppen pszichotikussá váló családtagot. Vedd figyelembe, hogy minden személy egyedi és ezek a javaslatok nem alkalmazhatóak mindenkire egyformán. )
Van néhány eszköz, amellyel a szerencsétlenség mérsékelhető vagy elkerülhető. Meg kell fékezned a pszichotikus tünetek elhatalmasodását és azonnali védelmet és támogatást kell nyújtanod a mentálisan beteg személynek. Emlékezz: A dolgok mindig jobban mennek, ha halkan beszélsz és egyszerű mondatokat használsz.
Egy személy ritkán veszti el gondolatai, érzései és viselkedése teljes kontrollját. A figyelmeztető jelek: álmatlanság, bizonyos cselekedetekkel való rituális szórakozottság, gyanakvás, kiszámíthatatlan kitörések stb. Ezen korai stádiumok alatt gyakran megelőzhető a krízis teljes kitörése. Ha a személy abbahagyta a gyógyszerszedést, bátorítsd, hogy látogassa meg orvosát. Minél pszichotikusabb egy páciens, annál kevésbé valószínű, hogy sikerül. Bízz az érzéseidben. Ha meg vagy ijedve, azonnal cselekedj.
A feladatod az, hogy segíts a betegnek visszanyernie a kontrollt. Ne tégy semmi olyat, amivel megzavarod a helyzetet. A beteg valószínűleg meg van rémülve a gondolati és érzései feletti kontrollvesztés szubjektív élményétől. A „hangok” talán életveszélyes parancsokat adnak: az üzenetek jöhetnek talán a csillárból; a szoba talán mérgező párával teli; kígyók kúszhatnak be az ablakon. Fogadd el a tényt, hogy a beteg egy „megváltozott valóságú állapotban” van és „eljátszhatja” a hallucinációt, pl. darabokra törheti az ablakot, hogy elpusztítsa a kígyókat. Rendkívül fontos, hogy nyugodt maradj. Ha egyedül vagy, hívj valakit, hogy veled legyen, amíg a szakképzett segítség megérkezik.
A beteget kórházba szállíthatják. Próbáld meggyőzni őt, hogy menjen önként; kerüld a leereszkedő és parancsoló kijelentéseket. Ha szükséges, tegyél lépéseket, hogy elindítsd a kényszer-gyógykezelési folyamatot. Ha indokolt, hívd a rendőrséget, de utasítsd őket, hogy semmilyen fegyvert ne használjanak. Magyarázd el, hogy a rokonod vagy barátod mentálisan beteg és segítségért hívtad őket.
NE FENYEGESS – ez hatalmi erőként értelmezhető és emelheti a félelmet vagy az azonnali bántalmazó viselkedést.
NE KIABÁLJ – Ha a személy nem figyel oda, valószínűleg más „hangok” zavarják.
NE KRITIZÁLJ – Az csak rosszabbítja a dolgokat; nem tudja jobbá tenni azokat.
NE VITATKOZZ MÁS CSALÁDTAGOKKAL – a legjobb stratégián vagy a felelősség elosztásán. Nem ez az ideje, hogy bizonygass egy kérdést.
NE HECCELD A BETEGET – vad fenyegetések megtételére; a következmények tragikusak lehetnek.
NE ÁLLJ A BETEG FELETT – ha ő ül, ülj le te is.
KERÜLD A FOLYAMATOS SZEMKONTAKTUST VAGY ÉRINTKEZÉST
TÉGY ELEGET A KÉRÉSEKNEK – amelyek nem veszélyesek vagy méltányosságon kívüliek. Ez lehetővé teszi a beteg számára a „kontrollban levés” érzését.
NE ZÁRD BE A BEJÁRATI AJTÓT – de tartózkodj a beteg és a kijárat között.
Még több ötlet következik, hogy hogyan érintkezzünk valakivel, akinek neurobiológiai betegsége van. Néhány az AMI/APRIL nevű szervezettől, néhány a bellevue-i Dr. Gil Tunnell-től és néhány pedig a Kings Park-i Marion Burns-től származik.
— Mindent a maga idejében. A felépülés időt vesz igénybe. A pihenés nagyon fontos. A dolgok javulnak idővel.
— Kevés ingert kelts! Őrizd meg a nyugalmadat. A lelkesedés természetes. Mértékkel! Az összezördülés természetes. Mértékkel!
— Adj neki időt. A szünetek mindenkinek fontosak. Rendben van felajánlani. Rendben van visszautasítani.
— Szabj határokat és építsd fel a dolgokat. Mindenkinek ismernie kell a határokat. Néhány jó szabály lecsillapítja a kedélyeket.
— Ne törődj néhány dologgal. Hagyd figyelmen kívül, amin nem tudsz változtatni. Ne hagyd figyelmen kívül az erőszakot.
— Légy természetes. Amit mondanod kell, mondd tisztán, nyugodtan és pozitívan.
— Lásd be, hogy orvosok előírásait követed. A gyógyszereket úgy adagold, ahogy azok fel vannak írva. Csak olyan gyógyszereket használj, amelyek fel vannak írva.
— Érintkezz másokkal, és folytasd a munkádat szokás szerint. Szervezd újra a családi teendőket, amilyen hamar csak lehet.
— Ne engedj kábítószert vagy alkoholt. Rosszabbítják a tüneteket.
— Vedd észre a visszaesés korai jeleit. Figyeld meg az olyan változásokat mint indokolatlan félelem, bosszankodás stb.
— A problémákat lépésről lépésre oldd meg. A változásokat fokozatosan vidd végbe. Egyszerre csak egy dolgot vigyél végbe.
— Átmenetileg legyenek kisebb elvárásaid. Személyre szabottan gondolkodj. Inkább ezt a hónapot hasonlítsd az előző hónaphoz, mintsem a múlt évet a jövő évhez. Hónapot inkább mint előző évet vagy jövő évet.
Forrás: PsychCentral. Köszönet Krisznek és Anikónak a fordításért.
Beteg oldalról is jó ez a cikk! Hálás köszönet érte!
Hú, ez fantasztikusan jóóó! Köszönet érte!
Jó ez az útmutató.
Kérdés, h ezt milyen betegnek találták ki. Valszeg annak, aki tünetmentes és hirtelen visszaesik.
Gondolom ezek az útmutatók nem a rendszeresen hallucinálgatókra vonatkoznak.