Imaginációs terápia traumák gyógyítására
Egy olyan terápia, amelynek során megtanítják a szexuális zaklatások és a szexuális erőszak áldozatait új álmok kitalálására, amelyek felválthatják régi rémálmaikat, nemcsak csökkenti a rémálmok gyakoriságát, de a trauma utáni stressz-szimptómát (PTSD) is csökkenti.
PTSD olyan embereknél alakul ki, akik valamilyen traumatikus élményen mentek keresztül – háború, természeti katasztrófák, erőszakos bűncselekmények, kínzások tartoznak ebbe a kategóriába. A PTSD „flashback” jelenséggel, a traumatikus emlék hirtelen és eleven bevillanásával, érzelmi tompultsággal, irritáltsággal és koncentrációs problémákkal jár.
A PTSD-betegek csaknem 60 százalékának vannak visszatérő rémálmai. Azon túl, hogy önmagukban is ijesztőek, a rémálmok rontják az alvás minőségét és szorongást keltenek.
Az imaginációs terápia oly módon próbálja csökkenteni a rémálmok számát, hogy alvászavarként kezeli őket. A páciensek gyakran úgy gondolják, hogy a rémálmok olyan mélyen gyökereznek a traumatikus eseményben, hogy csak pszichoterápia révén szabadulhatnak meg tőlük.
Noha valóban a trauma váltja ki a visszatérő rémálmot, az álmok afféle „tanult viselkedési formává” fejlődhetnek, amelyek szándékos „kioltását” meg lehet tanítani a betegeknek.
A terápia során a pácienseknek be kell számolniuk valamelyik rémálmukról, majd meg kell változtatniuk az álom részleteit. Egy új „álom-forgatókönyvet” alakítanak így ki, és a nap folyamán újra és újra „elpróbálják” magukban.
Az imaginációs tréning hatékonyságát ellenőrizendő a kutatók olyan nőket tanulmányoztak, akik szexuális erőszakot szenvedtek el. A nőket véletlenszerűen két csoportba osztották: némelyikük részt vett három terápiás órán, mások várólistára kerültek.
Az álmok képzeletbeli újraírása hatékony gyógyírnak bizonyult. A kezelést követő első három hónap során a rémálmok ritkábban tértek vissza annak az 54 nőnek az esetében, akik végigcsinálták a kezelést. A másik hatvan fős csoport esetében nem mutatkozott javulás.