Déry-díj 2020

A díj Déry Tibor özvegyének végakarata alapján jött létre, aki vagyonával az irodalmi élet kimagasló alkotóinak munkásságát kívánta támogatni. Az pénzjutalommal járó kitüntetés forrása a Déry-hagyaték, beleértve a Déry-művek után keletkező jogdíjak összegét is. Az elismerés egyúttal Déry Tibornak is emléket állít, az átadóünnepség a névadó születésének évfordulóján, október 18-án vagy ahhoz közeli időpontban történik. A díjakat idén október 26-án adták át.

Az elismerést odaítélő kuratórium elnöke Závada Pál, titkára az Artisjus főigazgatója, Dr. Szinger András, tagjai pedig Ilia Mihály, Keresztesi József, valamint Bán Zsófia. Az első Déry-díjat 1984-ben adták át (akkor még Déry Tibor-jutalom néven), azóta több százan részesültek az elismerésben. A korábbi díjazottak között szerepelnek olyan írók-költők, mint Csoóri Sándor, Csukás István, Esterházy Péter, Spiró György és Ottlik Géza, illetve olyan irodalomtörténészek, kritikusok, esszéisták, mint Csűrös Miklós, Ferencz Győző, Kovács Sándor Iván, Lengyel András, Németh G. Béla és Radnóti Sándor, Vida Gábor. Legutóbb -2018-ban- Danyi Zoltán, Mán-Várhegyi Réka és Mariarosaria Sciglitano vehette át a kitüntetést. 2019-ben forrás hiányában nem adták át a díjakat.

A kuratórium 2020-ban a következő szerzőket részesíti jutalomban kiemelkedő irodalmi munkásságukért:

  • Babarczy Eszter – író, esszéista, műfordító, eszme- és művészettörténész
  • Bartók Imre – író, kritikus
  • Ottilie Mulzet (születési nevén Rachel Mikos) – műfordító

A magyar nyelv oktatása és a magyar irodalmi művek népszerűsítése okán megosztott díjat kap:

  • Polgár Anikó – költő, műfordító, irodalomtörténész
  • Csehy Zoltán – költő, műfordító, irodalomtörténész, kritikus

 

Babarczy Eszter író, esszéista, műfordító, eszme- és művészettörténész. Az ELTE Művészettörténet-filozófia szakán és a New York Egyetem Modern Európai Történelem mesterképzésén tanult, majd a Pécsi Tudományegyetem Kommunikációelméleti Doktori Iskoláját is elvégezte. Kezdetben szépirodalommal és művészetkritikával foglalkozott, később sokáig újmédiát és szociális médiát kutatott, aztán visszatért a filozófiához és a mikrotörténelem – a megélt, mindennapi történelem – kutatásához. 2005 óta a MOME egyetemi adjunktusa. 1996-ban megkapta a Gérecz Attila-díjat, 2009-ben pedig a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét. Számos publikációja jelent meg, melyek közül saját kötetei: A ház, a kert, az utca (1996); A mérgezett nő (2019).

 

 

Szerző:

Belépett: 2 év

Gácsi Krisztián

Blog kommentek: 647Blog bejegyzések: 80Regisztráció: 12-10-2010

Írj megjegyzést